O mně a malování

Eduard Bárta - malíř a ilustrátor Mostecko

Vystudoval jsem střední průmyslovou školu v Mostě a potom Technickou fakultu v Liberci, strojní obor.. Mám ženu Věru, dvě děti, Lukáše a Kateřinu, dnes oba dávno dospělí a samostatní lidé. Malování mě vždy přitahovalo, leč potřeba uživit rodinu a sebe nedávala moc možností se takto osamostatnit. 

První významnější obrázky tak vznikaly v panelovém bytě po večerech, či o sobotách a nedělích, pokud se nekonal výlet s rodinou. To bylo někdy okolo roku 1990. Od té doby jsem urazil velký kus cesty, protože coby samouk jsem se taji malířského umění prokousával pomalu a někdy ztěžka. 

Byl jsem proto (a samozřejmě také pro vlastní potěšení) a stále jsem častým návštěvníkem mnoha výstav obrazů starých mistrů hlavně v Praze v galeriích na Hradčanském náměstí, v Anežském klášteře, v Drážďanech, Amsterodamu, četných muzeích, kostelích i jinde. Obdiv ke krásné malbě starých mistrů mě provází celým mým životem, stejně, jako je měl rád můj táta. K tomu učení je také potřebná odborná literatura o malbě, kterou jsem někdy objevil v knihovnách. 

Ale hlavně jsem si postupně vybudoval doma knihovnu vlastní, když jsem postupně našel hlavně v antikvariátech i prodejnách knih tu správnou literaturu o malířských technikách i různé monografie malířů. Vyjmenovávat je všechny by byl velmi dlouhý seznam, počínaje B.Slánským Technika v malířské tvorbě, P.Pleskotovou Svět barev, A.Štolovským Technika barev, R.Smith Encyklopedie výtvarných technik, M.Hégrem Malba, materiály a techniky a řadou dalších. Stále se k nim čas od času vracím, nikdy není na škodu si věci připomenout.

Maluji na pevné, pečlivě připravené desky, kvalitními olejovými barvami, postupná vrstevnatá technika včetně závěrečných lazur a laku. Podobně, jako malovali staří mistři v době gotiky a renesance. Žádná fotografie nedokáže podle originálu zobrazit všechny odstíny barev, lidským okem postřehnutelné. Každý obraz proto vzniká pomalu a poměrně dlouho. Nehodlám to měnit. Každému předchází pečlivá skica v tužce. Snažím se zachytit převážně naší českou krajinu, s kapličkami, mlýny, kostely, hrady, ale objevíte na nich někdy i trochu jinou, fantazijní krajinu.

Důležitým prvkem mých obrazů, zvláště v posledním období, je živý děj, příběh, často střet dvou světů, jak už to v životě bývá. Toho dobrého, kde uvidíte anděly, víly, hodné čarodějnice, obyčejné lidičky a proti nim se objevují čerti, ďáblové a různé potvory. Také různé nápisy a znamení, někdy více, někdy méně (záměrně) čitelné, doprovázejí obraz. Ty jsou někdy viditelné pouze na originálech, kopie je obvykle nepřenesou.

Nad každým obrazem zpravidla déle přemýšlím a snažím se do něj dát něco víc. A také kousek své duše. A tak výsledkem, ne přímo záměrem mého snažení jsou podle názorů jiných romantické, pohádkové, snové obrazy. Chtěl bych, aby lidem dávaly trochu radosti, kdykoliv se na ně podívají. Je to taková moje zpověď. Toho špatného kolem sebe neustále vidíme více než dost.

A protože originálů je málo, nabízím svým příznivcům také jejích kvalitní kopie, drobně mnou domalovávané (pokaždé trochu odlišně, jak ruka a hlava právě dá), aby co nejvíce odpovídaly originálu, číslované a autorizované. Jedná se o speciální techniku tisku na plech, a jsou kvalitně zarámované. Nebývá jich od jednoho obrazu mnoho, obvykle od dvou do dvaceti, třiceti.  Také kvalitní pohlednice asi dvanácti obrazů jsou k mání.
A tak mám největší radost, když moje obrázky lidičky potěší, vnesou jim do srdce trochu pohody. A pokud se to povede, víc jsem si nepřál.

Výstavy obrazů pořádám asi 15 let, obvykle dvě ročně. Informace o nich zde na webu, nebo na mém Facebooku Eduard Bárta.

CO O MÝCH OBRAZECH NA VÝSTAVĚ Lidé do sešitu NAPSALI:

– Pohlazení po duši
– Přívětivě imaginární, veselé, nápadité, potěší
– Nádherné, uchvacující. Skoro jako magický realismus. Dotýkáte se věcí pod povrchem a odhalujete skrytá tajemství – Rozumíte ženské duši. Vaše obrazy mě rozechvěly. Děkuji
– Jako v pohádce, nejkrásnější pocit je, když se díváte na obraz a máte pocit, že okolo sebe nic nevnímáte a přitom
máte krásný pocit na duši i na těle
– Vaše obrazy jsou poutavé, dívala bych se na ně celou věčnost
– Bylo mi smutno a teď je mi hej a kdo za to může? Milé obrázky tady
– Váš zvláštní styl malování se mi velice líbil. Byla to zvláštní podívaná, která v člověku zůstane do konce života
– Je to krásné, překrásné. Jsem okouzlena
– Byl tam a čekal na mně! Ten vysněný s balonem, a dokonce v tom větším formátu! Už se vyjímá na stěně
– Nádhera, nemám slov, zase přijdu. (a další navazuje:) Má pravdu, jsem tu popáté a ještě přijdu
– Mám duši na špacíru …
– Úžasná souhra talentu a fantazie
– V úctě a pokoře se skláním před Vaším darem mistrně ztvárnit se smyslem pro detail krásu okamžiku
– Obrázky mají pohádkovou atmosféru a něžný detail
– Obrázky jsou pohádkové a úžasné. Ráda bych v jejich světě bydlela.